Čelíme iným hrozbám

0
103

9.11.2019, investičný týždenník

Akciový trh zaznamenal ďalší silný týždeň, keď americké akciové indexy posilnili o jedno a európske o dve percentá. Prispeli k tomu lepšie októbrové prieskumy služieb z Nemecka i USA. Z Nemecka to nebola posledná pozitívna správa, keď s prekvapivým rastom skončili i výrobné objednávky a medzimesačný nárast exportu.

Globálny sentiment, ovplyvnený očakávaným uzatvorením prvej fázy dohôd medzi Spojenými štátmi a Čínou. Jej finálna podoba však nie je stále známa, naviac jej podpis sa stále odkladá (polovica decembra).

Správy o rozsahu tejto dohody sa každým dňom menia. Raz majú Spojené štáty pristúpiť na plošné zníženie dovozných cieľ, neskôr to Washington poprie, aby sa objavili správy o rozšírení zoznamu firiem s povolením pre obchodovanie s Huawei. Trhové očakávania však zostávajú vysoké.

Na finančnom trhu tak badať zjavný apetít po riziku a ústup obáv z recesie. Nasvedčuje tomu rast výnosovej krivky na jej dlhých koncoch ako aj pokles cien na štátnych dlhopisoch (rast ich výnosov). V takomto prostredí sa hlavným indexom darí prekonávať svoje rekordy. Hovoríme tak o NASDAQ, S&P 500 ako aj indexe Dow Jones.

Trh od FEDu dosiahol čo potreboval (1,75% sadzba) a očakávania na ďalšie znižovanie v budúcom roku drží pod 35%. Výsledková sezóna pokoruje očakávania a fundamentálny kalendár prekvapil v posledných týždňoch skôr pozitívne.

Zdá sa, že trh znižuje obavy z recesie. Test jeho odolnosti však príde už tento týždeň, v podobe odhadu HDP za 3Q z UK a vo štvrtok z Nemecka. K tomu sa pridá inflácia z Nemecka i USA (streda) aby týždeň uzatvorili citlivo vnímané čísla maloobchodných tržieb z USA.

Obava z globálneho spomaľovania však necháva investorov zabudnúť na hrozbu inú. Klimatickú zmenu. Tá, podľa renomovanej štúdie spoločnosti Mercer, má pri zvýšení priemerných teplôt o dva stupne Celzia, už do polovice storočia úplne zlikvidovať sektor fosílnych palív.

Akciový trh rozvinutých krajín by tak mal do roku 2050 stratiť viac než sedem percent zo svojej trhovej kapitalizácie. Značný podiel na tom bude mať predovšetkým odklon politickej podpory od fosílnych palív, zvyšujú tú pre „udržateľné“ sektory (ESG, SRI).

Trend rastúceho záujmu o udržateľné investovanie je citeľný už niekoľko rokov, keď výkonnosť indexu MSCI World SRI prekonáva sesterský MSCI World o necelé tri percentá ročne. Na potenciálne devastačné následky vplyvu klimatických zmien na investičné portfóliá upozorňuje pritom celá rada investičných expertov.

Ich volanie bude už čoskoro vypočuté i zo strany regulátorov. Len nedávno boli v EÚ prijaté nové pravidlá o zverejňovaní vplyvov investičných stratégií správcov na klímu, ktoré sa začnú uplatňovať od roku 2021.

Nástroj, ktorým regulácia sleduje podporu tranzície investícií do udržateľných zdrojov a zníženie implicitných rizík klimatických zmien na budúcu výkonnosť portfólií sporiteľov. Predovšetkým tých penzijných, ktorých investičný horizont dnes presahuje dve dekády.

Ak patríte do tejto skupiny, hrozba najbližšej recesia nie je to, čo by Vás malo znepokojovať. Pozornosť radšej obráťte na ESG, SRI aktíva a spôsob akým ich začnete na úkor tých tradičných do portfólia dokupovať. Pokojne to môže riešiť i globálny akciový ETF fond zameraný na ESG/RSI.

Výkonnosť akciových indexov, zdroj: tradingeconomics.com
CFD symbol t/t 12m
NASDAQ 100 IBUST100 1,12% 17,24%
S&P 500 IBUS500 0,83% 11,19%
DJI IBUS30 1,19% 6,48%
STOXX 50 IBEU50 2,32% 14,81%
DAX IBDE30 2,32% 15,03%
FTSE 100 IBGB100 1,08% 3,89%
IBEX 35 IBES35 0,70% 2,83%

Martin Moravčík
CEO, TRIM Broker

Tento článok je kompiláciou spravodajských informácií, ktorý nemá povahu investičného poradenstva či odporúčania. Nemožno ho preto chápať ako všeobecné investičné odporúčanie, analýzu alebo inú formu prieskumu, ktorej výsledkom je odporúčanie pre obchodovanie s finančnými nástrojmi.

Autor tohto článku drží vo svojom portfóliu akcie a ETF kopírujúce STOXX50 (ETF:DXET), MSCI ACWI IMI index (ETF:SPYI), US dlhopisové ETF (ETF:CSBGU0), a MSCI WORDL index (ETF:IWDA), ako súčasť svojho sporo-investičného portfólia. Viac informácií nájdete v Sprievodcovi dlhodobým sporo-investičným portfóliom.