Rast bez ohľadu na prekážky

0
91

30.11.2019, investičný týždenník

Americké akciové indexy dosiahli nových maxím. Silný rast zo začiatku týždňa si však opäť neudržali. Ich rast v úvode týždňa sprevádzali informácie o príprave nových zákonov upravujúcich ochranu intelektuálnych práv v Číne. Krok, ktorý patrí k hlavným požiadavkám Spojených štátov pri vzájomných jednaniach.

Podporou ich úvodného rastu boli nečakane i fundamentálne dáta, keď objednávky tovarov dlhodobej spotreby v Spojených štátoch za október prekvapili rastom nad očakávania a druhé priebežné výsledky HDP za 3Q prekonali predchádzajúce o +0,2% s 2,1% rastom.

V závere týždňa sa k pozitívnym číslam pridali i lepšie čísla výrobnej aktivity v Číne, vykazujúc najsilnejší rast od apríla tohto roka. Z pozitív to však bolo na výnimky všetko. Vo štvrtok, v Deň vďakyvzdania v Spojených štátoch totiž americký prezident podpísal oba zákony podporujúce, v neposlednom rade, i práve protestujúcich v Hongkongu.

Táto správa priviala na trh, očakávajúcu skorú dohodu prvej fázy s Čínou, obavy o možné stroskotanie týchto jednaní. Najmä keď Čína pohrozila silnými protiopatreniami. Akcie tak svoje zisky významne skresali.

Silnejší výpredaj napriek tomu sledujeme na trhu s ropou (-4,65% t/t), keď sa k prevládajúcemu napätiu v medzinárodnom obchode pridali i vyššie týždenné zásoby ropy v Spojených štátoch.

Cena ropy sa pri tom nachádza na úrovni cien z roku 2009, s takmer štyridsať percentnou stratou od vrcholov z roku 2014. Nepriaznivú situáciu sa producentom podarilo zastaviť až širšou dohodou na úrovní krajín OPEC+. Toto škrtenie však trvá už tri roky.

Súčasný stav globálneho trhu s rastúcim významom americkej produkcie ropy na globálnom trhu pri tom nezakladá reálny predpoklad na odklon od tejto politiky. Skôr naopak. Vznikajú tlaky na ďalšie znižovanie produkcie, no Rusko zdá sa tie nasledovať nechce.

Slovami ich ministra energetiky mienia dodržať dohodu na súčasných produkčných obmedzeniach do konca marca, ako sa však zachovajú na konci obdobia odmietol prezradiť. Podľa neoficiálnych zdrojov však hlbšie škrtenie odmietajú. Proti pri tom nemusí byť len vládny dlh, ktorý v pomere k HDP je stále o viac než šesťdesiat percent vyšší než tomu bolo pred desiatimi rokmi.

Tlak Saudskej Arábie na znižovanie produkčných kvót môže mať totiž aj iný dôvod. Tým je uvedenie najväčšej spoločnosti sveta na burzu, ARAMCO. Emisný kurz pritom saudi plánujú oznámiť už na najbližšom zasadaní OPECu, 5. decembra vo Viedni. Rast cien ropy by tak mohol mať pre niekoho podstatne väčšiu pridanú hodnotu.

Okrem toho nás v budúcom týždni čakajú výsledky prieskumov výrob tak z Číny, Nemecka i USA (pondelok) ako aj dôležitejší prieskum z nevýrobného sektora v Spojených štátoch (streda). Záver prvého týždňa v mesiaci už tradične patrí americkým číslam z trhu práce. Tie hlavné, z nefarmárskeho sektora (NFP) sa pri tom očakávajú s o 52 tisíc nižšou tvorbou nových miest ako v októbri.

V kombinácii s neistotou ohľadom vzájomných dohôd USA s Čínou tak v nasledujúcom týždni očakávame skôr stagnujúci trh, pripravený sa však vrhnúť po každej kosti, ktorú im vojnové kabinety predhodia.

Výkonnosť akciových indexov, zdroj: tradingeconomics.com
CFD symbol t/t 12m
NASDAQ 100 IBUST100 1,89% 21,12%
S&P 500 IBUS500 1,15% 13,88%
DJI IBUS30 0,85% 9,90%
STOXX 50 IBEU50 0,19% 16,51%
DAX IBDE30 0,50% 17,52%
FTSE 100 IBGB100 0,18% 5,,18%
IBEX 35 IBES35 0,97% 2,95%

Martin Moravčík
CEO, TRIM Broker

Tento článok je kompiláciou spravodajských informácií, ktorý nemá povahu investičného poradenstva či odporúčania. Nemožno ho preto chápať ako všeobecné investičné odporúčanie, analýzu alebo inú formu prieskumu, ktorej výsledkom je odporúčanie pre obchodovanie s finančnými nástrojmi.

Autor tohto článku drží vo svojom portfóliu akcie a ETF kopírujúce STOXX50 (ETF:DXET), MSCI ACWI IMI index (ETF:SPYI), US dlhopisové ETF (ETF:CSBGU0), a MSCI WORDL index (ETF:IWDA), ako súčasť svojho sporo-investičného portfólia. Viac informácií nájdete v Sprievodcovi dlhodobým sporo-investičným portfóliom.