Korunovácia nového Kráľa

0
97

7.11.2019, investičný týždenník

Saudská arabská ropná spoločnosť kontrolovaná štátom, všeobecne známa ako Aramco, získala 25,6 miliárd dolárov v najväčšej počiatočnej verejnej ponuke na svete (IPO). Zdalo sa, že miestny dopyt po akciách je silný, ale mnohí medzinárodní investori boli skeptickí voči vysokej cene, ktorú spoločnosť stanovila za ponuku v porovnaní so svojimi partnermi v ropnom priemysle.

Veľkosť IPO, ktorou prišlo k emitovaniu 1,5% akcií spoločnosti Aramco, prekonala rekordnú úroveň stanovenú čínskou internetovou spoločnosťou Alibaba v roku 2014. Dopyt na primárnom trhu po týchto akciách ocenil ARAMCO na 1,7 bilióna dolárov – viac ako Apple alebo Microsoft. Uvedenie akcií spoločnosti ARAMCO na burzu (sekundárne obchodovanie) nie je stále oficiálne potvrdené. Hovorí sa však o jedenástom decembri tohto roka.

Úspešnej primárnej emisii významne dopomohol celý OPEC+ blok, keď v deň zverejnenia emisného kurzu kartel neočakávane pristúpil na hlbšiu redukcii produkcie ropy zo súčasných 1,2 mil. barelov ropy denne na 1,7 mil. denne už od začiatku budúceho roka. To pomohlo rope uzatvoriť týždeň s viac než 6% ziskom. Rozhodnutie Ruska pristúpiť na túto redukciu bolo pre nás prekvapujúce.

Konkurenčné ceny americkej ľahkej ropy sa totiž udržali po väčšinu roka v pásme 50-60 dolárov za barel. Teda na cenách, pri ktorých najväčší producent ropy na svete (Spojené štáty) pripravuje Rusko a Saudskú Arábiu ročne odhadom o limitované 1% trhového podielu.

To sa však môže rýchlo zmeniť po tom, čo Američania dobudujú rozšírenie kapacity ropovodu z východu na západ. Do Mexického zálivu, odkiaľ sa americkej bridlicovej rope významne roztvorí exportný potenciál. Do dvoch rokov sa tak „benchmarkom“ na globálnom trhu s ropou môže stať práve americká ľahká ropa (WTI). Súčasná „redukčná“ stratégia OPEC+ preto nie je dlhodobo udržateľnou.

Aktuálny rast cien ropy je výbornou správou pre amerických ťažbárov, ktorých viac než 13% vrtov čaká na vyššie ceny v hybernačnom stave. Predpokladáme preto, že súčasný rast cien ropy má len limitovaný potenciál.

Akciám sa v minulom týždni darilo podstatne horšie, keď hlavné akciové indexy skončili v zmiešaných číslach. Najsilnejším stratám čelili akcie v úvode týždňa, keď Spojené štáty správami o pripravenosti zaviesť plánované clá na dodatočný čínsky dovoz k 15. decembru značne voči Číne pritvrdili.

Okrem toho sa D. Trump nechal počuť, že podpis dohody na „prvej fáze“ s Čínou by bolo lepšie urobiť až po voľbách. Avšak tak ako v minulých týždňoch, i v tomto akcie podstatnú časť svojich strát zo začiatku týždňa stihli v jeho závere vymazať.

Okrem následných správ od D. Trumpa o „veľmi dobre“ pokračujúcich jednaniach s Čínou, prišli akciám na pomoc i tvrdé dáta z USA. Neočakávane najsilnejšou tvorbou pracovných miest mimo farmársky sektor za posledných 10 mesiacov (NFP +266tis. vs. 170tis. očakávaných) a najsilnejšou spotrebiteľskej dôverou podľa Univerzity Michigan od mája tohto roka.

O zvýšenú volatilitu na akciovom trhu sa v budúcom týždni postará stredajšie zasadanie FEDu k úrokovým sadzbám a projekciám, ako aj štvrtkové prvé zasadanie Lagardeovej na poste guvernéra ECB. V oboch prípadoch sa neočakáva zmena súčasnej politiky, kľúčové však ostanú projekcie a sprievodné tlačové konferencie.

Pozornosť sa bude pri tom upierať i na štvrtkové voľby vo Veľkej Británii, pri ktorých pohodlný zisk konzervatívcov nepriamo odklepne januárový Brexit podľa súčasných podmienok, dojednaných s EÚ B. Johnsonom.

Týždeň nakoniec uzatvoria ostro sledované maloobchodné tržby zo Spojených štátov. Ak tie negatívne neprekvapia, akcie by slabé straty z predchádzajúceho týždňa mohli v tom budúcom nahradiť slušným ziskom.

Výkonnosť akciových indexov, zdroj: tradingeconomics.com
CFD symbol t/t 12m
NASDAQ 100 IBUST100 -0,27% 26,95%
S&P 500 IBUS500 0,03% 19,42%
DJI IBUS30 -0,21% 14,77%
STOXX 50 IBEU50 -1,07% 19,69%
DAX IBDE30 -0,59% 22,06%
FTSE 100 IBGB100 -1,69% 6,76%
IBEX 35 IBES35 0,32% 6,53%

Martin Moravčík
CEO, TRIM Broker

Tento článok je kompiláciou spravodajských informácií, ktorý nemá povahu investičného poradenstva či odporúčania. Nemožno ho preto chápať ako všeobecné investičné odporúčanie, analýzu alebo inú formu prieskumu, ktorej výsledkom je odporúčanie pre obchodovanie s finančnými nástrojmi.

Autor tohto článku drží vo svojom portfóliu akcie a ETF kopírujúce STOXX50 (ETF:DXET), MSCI ACWI IMI index (ETF:SPYI), US dlhopisové ETF (ETF:CSBGU0), a MSCI WORDL index (ETF:IWDA), ako súčasť svojho sporo-investičného portfólia. Viac informácií nájdete v Sprievodcovi dlhodobým sporo-investičným portfóliom.