Investície do udržateľnosti valcujú trh

0
150

15.2.2020, ETF týždenník

ETF fondy sa stali v poslednej dekáde najvyhľadávanejším finančným inštrumentom samostatných investorov. Počet ETF fondov v roku 2020 presiahne 7000. Každý z nich môžete nakupovať na investičnom účte od TRIM Broker. Ako sa zorientovať, ktorý ETF fond si vybrať, a ako do nich investovať. O tom všetkom sa dozviete v ETF fondy – všetko čo o ETF musíte vedieť

 

Pohľadom na rebríček najvýkonnejších ETF fondov v tomto roku nejedného prekvapí. Najvýkonnejším akciovým ETF nie je fond zameraný na technologický sektor, ale na ten v tomto roku najslabší. Energetický.

ETF – najvýkonnejšie ETF fondy v roku 2020

Zdroj: TRIM Broker – podľa výkonností (gross-return) jednotlivých ETF (UCITS kategória) v mene EUR v roku 2020 (YTD). Dáta z www.justetf.com. UPOZORNENIE: Minulé výsledky nie sú garanciou tých budúcich.
k 14.2.2020 benchmark ETF 2020
Akciové S&P Global Clean Energy iShares Global Clean Energy 17,6%
Komoditné Palladium WisdomTree Physical Palladium 31,1%
Dlhopisové ICE US Treasury 20+ iShares USD Treasury Bond 20+yr 9,8%

Nie však hocaký, ale zameraný na segment čistej energie. Tento fond vznikol v roku 2007, teda v období pred zaužívaním všeobecnej investičnej klasifikácie (ESG, SRI). Riadi sa však podobnými kritériami. Teda investuje do akcií spoločností s environmentálne udržateľnou obchodnou stratégiou.

Obraz o dominantnom dopyte investorom po sociálne a environmentálne udržateľných aktívach dokresľuje i absolútny výkonnostný líder, zameraný na komoditné ETF. ETF fond, WisdomTree Physical Palladium, ktorý fyzicky nakupuje drahý kov Paládium.

Paládium sa spolu s ródiom používa v katalyzátoroch. A práve rastúci globálny tlak na znižovanie emisií, vedúci k znižovaniu prípustných limitov škodlivín vo výfukových plynov spaľovacích motorov, zvyšuje dopyt po týchto platinových kovoch.

Silný rast paládia na svetových trhoch je však spojený i s problémami na trhu s jeho sesterským ródiom. Až osemdesiat percent ťažby, produkcie, tohto kovu totiž pochádza z jednej krajiny. Južnej Afriky.

A tá, so zastaranou a zadlženou energetickou infraštruktúrou pod správou štátom kontrolovanej spoločnosti Eskom Holdings, od začiatku roka zvyšuje výpadky dodávok elektrickej energie na rekordné úrovne.

Eskom dokonca musel pristúpiť na plánované každodenné odstávky. Ani to však nepostačuje. Situáciu tak nemožno nazvať inak ako energetickou krízou. Tá tlačí ekonomiku Južnej Afriky v ústrety ďalšej recesii a zvyšuje špekulatívne stávky na najdrahšom kove sveta.

A tie majú byť, podľa pozorovateľov, hlavným zdrojom jeho súčasného rastu. Ak by sa preto Južnej Afrike podarilo energetickú krízu v najbližšom období potlačiť, cena tohto kovu môže významnejšie skorigovať.

Súčasný rast cien týchto kovov je totiž pozorovateľmi pripisovaný špekulatívnym nákupom. Viac o tom ako investovať do ETF fondov nájdete v našom Sprievodcovi – Ako vybrať kvalitné ETF fondy.

Martin Moravčík
CEO, TRIM Broker

Tento článok je kompiláciou spravodajských informácií, ktorý nemá povahu investičného poradenstva či odporúčania. Nemožno ho preto chápať ako všeobecné investičné odporúčanie, analýzu alebo inú formu prieskumu, ktorej výsledkom je odporúčanie pre obchodovanie s finančnými nástrojmi.

Autor tohto článku drží vo svojom portfóliu akcie a ETF kopírujúce STOXX50 (ETF:DXET), MSCI ACWI IMI index (ETF:SPYI), US dlhopisové ETF (ETF:CSBGU0), a MSCI WORDL index (ETF:IWDA), ako súčasť svojho sporo-investičného portfólia. Viac informácií nájdete v Sprievodcovi dlhodobým sporo-investičným portfóliom.