Energetický sektor čaká na vykúpenie

0
120

4.4.2020, Investičný týždenník

Akciový trh uzatvoril najhorší kvartál od roku 2008. Obmedzenia v boji proti šíreniu COVID-19 tlačia ekonomiky čoraz bližšie k recesii. Inštitút IHS, na základe prepadu prieskumov výroby a služieb, odhaduje v Eurozóne pre tento roka až na úrovni -10%.

Eurozóna, na podporu ekonomiky, firiem i domácností, pripravuje ďalšie balíky opatrení. ECOFIN (stretnutie ministrov financií Eurozóny) má už 9. apríla prejednávať ďalšie opatrenia.

Medzi nimi i použitie fondu Európskeho Stabilizačného Mechanizmu s podstatne rýchlejším plnením i zásadne voľnejšími podmienkami jeho čerpania pre krajiny, ktoré o ten požiadajú.

Okrem toho by mali byť známe i detaily nového fondu na podporu úverov pre európske spoločnosti v objeme 100 miliárd eur. Azda po prvý krát vidíme, že iniciatíva k tomu neprichádza z južanského bloku, ale z Nemecka.

Po odsúhlasení 2,2 biliónového fiškálneho stimulu sú, podľa slov D. Trumpa, Spojené štáty pripravené priniesť i ďalšie stimuly. Azda zásadnejšie informácie priniesol americký prezident v súvislosti s ropnou krízou.

Vyslovil totiž presvedčenie, že Saudská Arábia s Ruskom sa čoskoro dohodnú a pristúpia (ako OPEC+) už čoskoro k zníženiu produkcie ropy. O 10 až 15 miliónov barelov denne (odhadom 10% z celosvetovej dennej produkcie).

Cena ropy zareagovala rastom z 20 na 28 dolárov za barel (WTI), zaknihujúc (s viac ako 37% rastom) najlepší týždeň v histórii. Trh očakáva zníženie produkcie už na pondelkovom mimoriadnom zasadaní OPEC+.

Tento scenár však najskôr nebude zadarmo. Cenou môže byť strata neregulovanej suverenity ťažby amerických producentov. Sotva možno očakávať, že by sa Rusko so Saudskou Arábiou dohodli na znížení produkcie bez dosiahnutia primárneho cieľa.

Tým je regulácia ťažby ropy, tej americkej. Odpor voči nej pri tom nepriamo badať i v snahe tradičných amerických producentov (Texas) o dialóg s autoritami.

A ten, na podnet amerického prezidenta, v týchto dňoch už prebieha. Otázkou zostáva, čím chce americká strana tento konflikt urovnať. Zavedenie limitov na dovoz ropy do USA stačiť nebude. OPEC+ nedokáže tejto kríze čeliť bez, Spojených štátov.

Pristúpia Spojené štáty nakoniec na spoločnú dohodu? Ak áno, bude to po prvý krát za takmer 40 posledných rokov, čo by nadnárodná kartelová dohoda vyhrala nad voľným trhom v Spojených štátoch.

COVID-19 a prebiehajúci boj o prezidentské kreslo v USA, môže priniesť čokoľvek. V každom prípade obrat na energetickom sektore je viac než vítaným. Tento sektor si len v tomto roku pripísal najsilnejšie straty (pod -50%).

Za ním je ten finančný, s rozdielom až dvadsiatich percent (-30%). Ropná vojna tak spravila z energetického sektora sektor s najlepšie započítaným dopadom krízy COVID-19 do súčasných cien.

Neprekvapí nás, ak to preto bude práve ten, ktorému sa začne dariť najskôr. Či uhlie, atóm alebo vietor, každý je ešte stále, nenahraditeľným.

k 3.4.2020 (v USD) YTD 2019
Technology Technologický -17,3% 42,0%
Industrials Priemyselný -30,1% 27,0%
Cons. Discretionary Spotreba – cyklická -25,7% 28,0%
Financials Finančný -35,5% 24,0%
Health Care Zdravot. Služieb -12,9% 23,3%
Consumer Staples Spotreba necyklická – def. -14,0% 22,4%
Basic Materials Základné materiály -29,3% 20,7%
Utilities Utlity -19,6% 22,0%
Energy Energetický -42,9% 13,8%

Z ďalších štatistík uplynulého týždňa zaujali i zásadné rozdiely v stratách akcií podľa ich kapitalizácie. Straty akcií malých spoločností prekonávajú v tomto roku tie najväčšie o celých -10%.

Obmedzenia a výpadky, spôsobené bojom voči COVID-19, robia v očiach investorov z malých firiem tých najzraniteľnejších.

V týchto vodách sa však môže nachádzať nespočetné množstvo výborných a odolných spoločností, ktoré zostali vďaka sentimentu masy, podhodnotenými.

Zdroj: TRIM Broker – FactSheets podkladových indexov MSCI v EUR, UPOZORNENIE: Minulé výsledky nie sú garanciou tých budúcich.
k 3.4.2020 (v EUR) YTD 2019
Large Veľké spoločnosti -20,0% 29,7%
Mid Stredné spoločnosti -27,9% 29,7%
Small Malé spoločnosti -32,0% 28,1%
USA -23,2% 34,0%
Europe -28,4% 26,9%
China -8,1% 25,7%
Japan -22,3% 22,3%

Masovým trendom iste neradno stáť v ceste. To však neplatí v krízových obdobiach, v ktorých masa podlieha dátam s nízkou relevanciou. Ako napríklad makroekonomickým odhadom, ktorých odchýlku dokumentujú i makrodáta z amerického trhu práce.

Posledné týždenné žiadosti o podporu v USA vyskočili na takmer 7 milíonov; marcová tvorba nových pracovných miest v nefarmárskom sektore (NFP) prepadla na -700 tisíc.

Prekvapiť by nás nemali ich finálne čísla, ale rozdiel ich finálneho výsledku od trhového odhadu. Tie v prípade NFP, podcenili skutočnosť viac ako sedem násobne.

Tak pred tým i teraz preto tvrdíme, že opierať sa o akékoľvek makroekonomické odhady, alebo tvrdenia o ostrom „véčku“, sú pri najmenšom priskoré.

Rovnako ako jednosmerné stávky na skorý obrat na finančnom trhu. Netešte sa však veľmi, na druhom konci je vždy opačný extrém, nerozumejúci tvorbe budúcej hodnoty kapitálu na súčasných cenách.

Odpoveďou na neurčitosťou je investovanie.Dlhodobé a nákladovo efektívne.

Martin Moravčík
CEO, TRIM Broker

Tento článok je kompiláciou spravodajských informácií, ktorý nemá povahu investičného poradenstva či odporúčania. Nemožno ho preto chápať ako všeobecné investičné odporúčanie, analýzu alebo inú formu prieskumu, ktorej výsledkom je odporúčanie pre obchodovanie s finančnými nástrojmi.

Autor tohto článku drží vo svojom portfóliu akcie a ETF kopírujúce STOXX50 (ETF:DXET), MSCI ACWI IMI index (ETF:SPYI), US dlhopisové ETF (ETF:CSBGU0), a MSCI WORDL index (ETF:IWDA), ako súčasť svojho sporo-investičného portfólia. Viac informácií nájdete v Sprievodcovi dlhodobým sporo-investičným portfóliom.

Všetky správy

Pozrite si zoznam všetkých investičných správ od TRIM Broker

Investičné spravodajstvo

Novinky

Pozrite si zoznam všetkých noviniek u TRIM Broker

Novinky od TRIM Broker